Вход для сотрудников

Включення «Еспарцетіну Форте» в комплексну терапію пізніх акне

Включення «Еспарцетіну Форте» в комплексну терапію пізніх акне

Національна медична академія

післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика

Кафедра дерматовенерології

Бардова К.О.

 

Резюме: Включення в комплексну терапію пізніх акне Еспарцетіну Форте, дозволить прискорити еволюцію клінічних проявів хвороби та прискорити терміни лікування, що в свою чергу дозволить покращити медико-соціальні показники життя хворих на пізні акне.

Ключові слова: акне, пізні акне, гіперандрогенія, екстракт еспарцету піщаного.

 

Вступ

Акне є одним з найбільш поширених хронічних захворювань шкіри у осіб молодого віку. У підлітків вугрі виникають у 80% випадків, а часом і більше, у осіб старше 25-річного віку може досягати 12 % і може продовжуватись до 30-річного віку, а в окремих випадках, при наявності важких нейроендокринних порушень, прояви акне можуть зберігатись і після 30-40 років [2,4,]. За даними сучасних досліджень, частка пацієнтів з акне в віці 25-40 років складає 40-54% (Болотна Л.А., 2015).

На теперішній час існує тенденція до збільшення частки резистентних до терапії форм акне, які призводять до виникнення ускладнень, що в свою чергу призводить до розвитку психічних розладів та соціальної дезадаптації пацієнтів [3,10]. Існуючі в сучасному суспільстві високі вимоги до естетики зовнішнього вигляду, особливо для жінок, створюють підстави для частішого звертання пацієнтів до дерматолога, що в свою чергу обумовлює пошук нових альтернативних схем лікування.

Акне належить до генетично детермінованої гетерогенної групи запальних уражень сально-волосяного апарату, зумовленої, по-перше, нейроендокринним дисбалансом, що спричиняє низку себомоторних, імунологічних і мікробіологічних порушень. Точну етіологію захворювання не встановлено. Провідна роль в патогенезі акне належить гормональному дисбалансу та порушенню нормального мікробіоценозу поверхні шкіри, при якому відбувається активізація умовно патогенної та транзиторної мікрофлори, зокрема анаеробним грампозитивним дифтероїдам Propionobacterium acne, які знаходяться у фолікулі з пубертатного періоду [1,4].

Сучасні уявлення про патогенез акне включають:

-гіперпродукцію шкірного сала сальними залозами під впливом андрогенів;

-фолікулярний гіперкератоз;

-розмноження Propionobacterium acne;

-виникнення запальної реакції.

Збільшення продукції шкірного сала призводить до зменшення концентрації лінолевої жирної кислоти, що є пусковим механізмом виникнення патологічного фолікулярного гіперкератозу, що створює сприятливі анаеробні умови для розмноження P. аcne, при чому відбувається гідроліз шкірного сала бактеріальними ліпазами до вільних жирних кислот, що призводить до розвитку перифолікулярного запалення і формування комедонів. Запалення також посилюється завдяки діяльності Propionobacterium acne, які продукують чинники нейтрофільного хемотаксису [1,2,3].

Перші прояви акне зумовлені патологічною гіперкератинизацією фолікулярного епітелію, клітини якого в нормі вільно злущуються і виносяться з секретом сальних залоз на поверхню шкіри. При акне клітини більшого розміру, злипаються між собою і формують щільний роговий шар, який закриває канал фолікула. Це призводить до блокування фолікулярної протоки, заповнення її і формування мікрокомедона, який при подальшому збільшенні розвивається до закритого комедона, який можна виявити клінічно [1,5,6].

Клінічні прояви акне різноманітні і включають явища запального і незапального характеру.

Незапальний тип ураження - це закриті (білі) та відкриті («чорні цятки») комедони. Запальне поверхневе ураження характеризується наявністю папул і пустул, вузли і глибокі пустули характерні для глибокого запалення. У більшості хворих одночасно виявляються ознаки обох типів ураження. Для легкого перебігу вугрової хвороби характерно наявність закритих та відкритих комедонів або папул з поодинокими пустулами, які можуть розрішатись без терапевтичного втручання на протязі 1-2 тижнів. Для перебігу вугрової хвороби середнього ступеню важкості характерні численні папули і пустули, глибокі пустули, вузли і кісти характеризують важкий перебіг дерматозу [8,11].

Слід зазначити, що запальні ураження дрібного характеру, лишають після себе постзапальну гіпо- або гіперпігментацію, яка може залишатись на протязі 6-12 місяців, залишкова еритема може спостерігатись на протязі місяця після зникнення висипань. Глибокі ураження, зокрема кісти, можуть призводити до формування атрофічних, гіпертрофічних, і навіть колоїдних рубців.

Одним з головних питань, обговорюваних в літературі з приводу пізніх акне -acne tarda, є вік пацієнтки, з якого ми можемо говорити про цей діагноз. Більшість вітчизняних і зарубіжних фахівців сходяться на думці, що це вік 25 років, в незалежності від того, чи був це дебют захворювання або це постійно існуючі рецидивні вугрові висипання, що тривають з підліткового періоду.

У більшості жінок з acne tarda (близько 80%, за різними даними) - це безперервне (персистуюче) акне, яке починається з пубертатного періоду; рідше зустрічаються акне пізнього дебюту, що виникають після 25 років і старше (20-40% випадків), і, нарешті, найбільш рідкісна форма пізніх акне - рецидивні акне або акне зі «світлим проміжком», дебютує в підлітковому віці, які характеризуються тривалим періодом ремісії і знову з'являються в зрілому віці.

Багато термінів, що вживаються в літературі і які використовується в практичній діагностиці, відображають загальноприйняті уявлення про зв'язок постювенільних акне і акне дорослих з гормональними впливами у жінок: «передменструальні акне», «постменструальние акне», «постменопаузальні акне», «гіперандрогенні акне» у жінок, «пізні акне у жінок», «ендокринні акне у жінок». Також можна зустріти термін «гіперандрогенна дермопатія у жінок», в склад якої  входять такі шкірні симптоми - поліморфні акне, себорея, гірсутизм, андрогенетична алопеція, в рідкісних випадках пігментно-сосочкова дистрофія шкіри (чорніючий акантоз).

З числа ендокринних акне у жінок найбільш пильну увагу останнім часом приділяється синдрому полікістозних яєчників: захворювання з гіперандрогенією оваріального генезу, пов'язаного переважно з порушенням гонадотропної функції гіпоталамо-гіпофізарної системи.

Велике значення при пізніх акне у жінок надають геперпролактінеміі. Основним клінічним проявом її є синдром персистуючої галактореї-аменореї, який може поєднуватись з ожирінням, гірсутизмом і акне, а у деяких хворих - із порушенням функції щитовидної залози. Серед причин патологічної гіперпролактинемії виділяють аденому гіпофізу, гіпоталамічний синдром пубертатного періоду, порушення дофамінергічного контролю секції ЛГ і пролактину, ятрогенні форми гіперпролактинемії (на тлі прийому еглонілу, фенотіазинів та інших психотропних препаратів, морфіну, циметидину, естрогену і ін.), нейроендокринні захворювання, фіброзно-кістозна мастопатія та ін.

У ряді попередніх досліджень, присвячених причинам виникнення акне і себореї у жінок, аналізувалося значення себотрофічних стимулів пітуітарного походження, що підвищують швидкість шкірного саловиделення у жінок, в тому числі на тлі збільшення маммотрофічних гормонів при пухлинах молочних залоз, іноді під час вагітності, після пологів, при лактації, при цьому розглядалася вплив підвищення пролактину і меланостимулюючого гормону як себотрофіческіх гормонів.

Також ряд авторів вважають, що причиною розвитку пізніх акне можуть бути такі захворювання як андрогенпродукуючі пухлини яєчників і надниркових залоз, андролютеома вагітних, глюкостерома, глюкоандростерома, гіперандрогенія з інсуліновою резистентністю, підвищенням інсуліноподібного фактор росту, ожирінням і чорніючим акантозом шкіри, які зустрічаються доволі рідко.

У спеціальній літературі неодноразово зазначалося, що крім хронічних захворювань з гіперандрогенією поява і рецидиви акне у жінок можуть викликати і короткочасні зміни ендокринного балансу, пов'язані з менструальним циклом, з функціональною гіперпролактинемією, вживанням контрацептивів з великою кількістю прогестерону або припиненням використання оральних контрацептивів, з прийомом анаболічних стероїдів і ряду інших ліків, до того ж такі тимчасові акне можуть посилюватися внаслідок тривалого використання комедогенних косметичних засобів.

Слід зазначити, що зараз частіше зустрічаються випадки допінгових (бодібілдінгових) акне у молодих жінок, які приймають анаболіки з вітамінами, а також акне, спровоковані тривалою інсоляцією.

Складність патогенезу і різноманітність клінічних проявів захворювання створюють підстави для диференційованих підходів до вибору тактики лікування. В залежності від направленості дії лікувальні заходи поділяють умовно на три групи:

- зниження секреції шкірного сала

- нормалізація процесів кератинизації канала сально-волосяного фолікула

-антимікробна дія.

Патогенетична терапія акне повинна враховувати анамнестичні дані, тривалість і характер попередньої терапії, його ефективність, вік хворого, кількість рецидивів, наявність супутньої патології.

Незважаючи на існування значної кількості як місцевих, так і системних засобів лікування акне, їх застосування часто не дозволяє досягнути високої ефективності терапії, довгострокової ремісії і запобігти виникненню косметичних дефектів, тому уточнення механізмів патогенезу і пошук нових напрямків у лікуванні акне постійно триває.

 

Матеріали і методи

На базі кафедри дерматовенерології НМАПО ім. П.Л. Шупика проведено вивчення ефективності застосування і безпечності препарату Еспарцетин Форте, (Науково-лікувальний фітоцентр «Авіцена», Україна) якій містить 0,3 г екстракту трави еспарцету піщаного у вигляді супозиторіїв.

Під нашим спостереженням знаходилось 23 жінки, з різними формами вугрової хвороби у віці від 28 до 42 років. Тривалість захворювання становила від 4 до 16 років. Акне легкої форми ураження спостерігалось у 10 пацієнтів, середнього ступеню важкості у 13 хворих. При легкій формі ураження спостерігались відкриті та закриті комедони, поодинокі пустули на еритематозному фоні на шкірі підборіддя. При акне середнього ступеню важкості спостерігались явища запального характеру - численні папуло-пустули рожевого кольору, пустули на еритематозному фоні на шкірі щік, підборіддя, лоба та численні закриті та відкриті комедони. Із акне середнього ступеню важкості (п=13) спостерігались порушення менструального циклу у вигляді вираженого больового синдрому під час менструації, нерегулярність циклу, зміни з боку психо-емоційного статусу у вигляді емоційної лабільності.

Прояви гірсутизму були відмічені у 2 хворих.

Також хворі раніше всі пацієнти отримували курси лікування із застосуванням загальної та місцевої терапії.

Усі обстежені були поділені на 2 групи у зв`язку із видом призначеної терпапії. І групу (п=10) склали хворі, що страждають на акне, легкого та середнього ступеню, які отримували лікування згідно з рекомендаціями Клінічних настанов з діагностики та лікування акне (косметичний догляд за шкірою, топічне лікування із застосуванням препаратів на основі топічних ретиноїдів та антибіотиків-фіксовні комбінації, при акне середнього ступеню важкості - також і системні препарати-доксициклін).

Хворі ІІ групи (п=13), які страждали на акне та отримували також рекомендовану терапію. В якості додаткової терапії ми рекомендували хворим застосовувати Еспарцетін Форте при легкій формі акне ректально ввечері на протязі 10 днів, при акне середнього ступеню важкості 20 днів ввечері.

Рослинні препарати мають низку преваг, які дозволяють широко застосовувати у клінічній практиці, а саме - призначення препарату не вимагає попереднього тривалого і коштовного лабораторно-інструментального обстеження пацієнта, дозволяє використовувати режим тривалої фармакотерапії, можливе використання препарату незалежно від наявності супутньої патології, препарат може призначатися в будь-якій фазі менструального циклу, відсутній ефект відміни препарату, фітопрепарати можливо призначати в комбінації з іншими препаратами для підвищення ефективності лікування.

Інтерес до застосування Еспарцетіну Форте зумовлений властивостями еспарцету піщаного регулювати баланс статевих гормонів.

Завдяки багатому складу, а саме вуглеводи -9,6%, фітостероли -1,5%, білки - 4,4%, а також вітаміни групи В, С, РР, Е та мікроелементи - цинк, селен, залізо, кобальт.

Ряд дослідників в експерименті на клітинних культурах довели, що застосування екстракту еспарцету чинить антиоксидантну та мембранопротекторну дію, сприяє нормалізація співвідношення андрогенів і естрогенів, яка спостерігалася в експерименті, що свідчить про здатність фітостеролів, поліненасичених жирних кислот, флавоноїдів, які входять до складу екстрактів, пригнічувати активність 5-α-редуктази і ароматази, викликаючи м'яку антиандрогенну дію.

Саме синергітична дія мікроелементів та вітамінів обумовлює лікувальні властивості Еспарцетіну Форте, а саме модуляція синтезу статевих гормонів, завдяки чому відбувається регуляція менструального циклу, антиоксидантна дія, імуномоделююча дія, антианемічна дія, а високий вміст цинку регулює діяльність сальної залози, тим самим попереджає надлишкове саловиділення.

 

Обговорення результатів

За весь період лікування нами не було зареєстровано жодної побічної дії препарату, ймовірно за відсутності кумулятивних властивостей при такій формі застосування. Також нами не було відмічено жодного випадку алергічної чи токсичної дії препарату, ускладнень під час лікування не спостерігалось.

Всі хворі відмічали більш швидкий регрес висипки в порівнянні з попередніми способами лікування без додаткових фітопрепаратів, а також відмічали після 20 днів застосування у відстрочений період нормалізацію менструального циклу, зменшення больового синдрому при менструації, а також покращення емоційного стані у передменструальний період. Зменшення саловиділення також спостерігалось після 20 днів застосування Еспарцетіну Форте.

Результати лікування наведені у таблиці 1.

 

Таблиця 1

 

Ознака

Група

К-ть

Через 1 тиж

(%)

Через 2 тиж

(%)

Через 3 тиж

(%)

Регрес висипки

Базова терапія

10

 

++

+++

Базова + Еспарцетин Форте

13

 

+++

+++

Зменшення саловиділення

Базова терапія

10

 

+

++

Базова + Еспарцетин Форте

13

+

++

+++

Нормалізацію менструального циклу

Базова терапія

10

 

_

_

Базова + Еспарцетин Форте

13

+

++

+++

Зменшення больового синдрому при менструації

Базова терапія

10

 

_

_

Базова + Еспарцетин Форте

13

+

++

+++

Покращення емоційного стані у передменструальний період

Базова терапія

10

 

_

+

Базова + Еспарцетин Форте

13

+

++

+++

 

Протипоказанням до застосування Еспарцетіну Форте є індивідуальна непереносимість препарату.

 

Висновки

Перевагою запропонованого способу лікування, а саме включення в комплексну терапію акне Еспарцетіну Форте, є висока ефективність та доступність, зручність у використанні, можливість комплексної терапії акне з впливом на основні з ланок патогенезу, що дозволить прискорити еволюцію клінічних проявів хвороби та прискорити терміни лікування, що в свою чергу дозволить покращити медико-соціальні показники життя хворих на пізні акне.

 

Література

А. В. Андрияненков Изучение фармакологической эффективности густых экстрактов ярутки полевой и эспарцета песчаного на модели доброкачественной гиперплазии предстательной железы у крыс. - Scientific Journal «ScienceRise» №10/4(15)2015.- с.46-50.

Адаскевич В.П. Акне и розацеа. – Спб: Ольга, 2012. – 130 с.

Ахтямов С.Н., Бутов Ю.С. Практическая дерматокосметология. -2013.-С.270-272.

Калюжна Л. Д. Вікові аспекти патогенезу хронічних дерматозів у жінок / Л. Д. Калюжна, Ж. В. Корольова, С. В. Возіанова [та інш] // Зб. наук. праць співробітників НМАПО ім. П. Л. Шупика – К. : [б. в.], 2008. - Вип. 17. - С. 301-307.

Калюжна Л. Д., Білоклицька Г.Ф. Хвороби шкіри обличчя, слизової оболонки ротової порожнини та червоної облямівки губ.-Київ.-2007.-270 с.

Conde J. F. Managing rosacea: a review of the use of metronidazole alone and in combination with oral antibiotics / J. F. Conde, C. B. Yelverton, R. Balkrishnan // J. Drugs Dermatology. - 2007. - Vol. 6, № 5. — P. 495-498.

Forton F. Density of demodex folliculorum in rosacea : a casecontrol study using standardized skin surface biopsy / F. Forton, B. Seyes //

Br. J. Dermatol. – 1993. – Vol. 128, № 6. – P. 650-658.

Rivera R., Guerra A. Management of acne in women over 25 years of age // Actas Dermosifiliogr. 2009. Vol. 100. P. 33–37

Preneau S., Dreno B. Female acne – a different subtype of teenager acne? // JEADV, 2011.

 

Дополнительные возможности лечения поздних акне

Применение фитопрепаратов в комплексной терапии поздних акне

Национальная медицинская академия

последипломного образования имени П.Л.Шупика

Кафедра дерматовенерологии

Бардова Е.А.

 

Резюме: Включение в комплексную терапию поздних акне еспарцетина форте, позволит ускорить эволюцию клинических проявлений болезни и сократить сроки лечения, что, в свою очередь, позволит улучшить медико-социальные показатели жизни больных поздними акне.

Ключевые слова: акне, поздние акне, гиперандрогения, экстракт эспарцета песчаного.

 

The additional features of acne tarda treatment

Shupyk’s National Medical Academy

Department of dermatovenerology

Bardova EA, PhD, Associate Professor

Resume: In this article there are shown the following advantages of using the given method as high effectiveness and usability, the possibility to influence all stages of pathological process, which considerably accelerate the evolution of clinical disease presentations and reduce the period of acne treatment. These advantages decrease the possibility of remission and make social and medical life of the patients better.

Key words: acne, acne tarda, treatment, esparzet

 

Купить у нас в магазине